H-130M G/b. dūmtraukio apžiūra ir remontas

„Aukstata“ vyko į „Kristiine“ šilumos gamyklą Estijoje atlikti apžiūrą bei remonto darbus gelžbetoninio 130 metrų aukščio dūmtraukiui. Buvo numatyta keisti šio objekto kūrenimo režimą, todėl „Kristiine“ pasamdė mūsų specialistų komandą išsamiai dūmtraukio apžiūrai tam, kad nustatyti esamą statinio būklę ir pateikti rekomendacijas ruošiant kaminą pokyčiams. Šis Estijos užsakovas pasirinko mus kaip tinkamiausius kandidatus atlikti būtiniausius remonto darbus atsižvelgdami į mūsų įvardytas rekomendacijas.

„Aukstata“ buvo idealus rangovo pasirinkimas šiems darbams atlikti. Dūmtraukių remontas ir priežiūra – tai mūsų ekspertų komandos kasdienybė. Turime ilgametę patirtį dirbant su dūmtraukiais ir kitais panašios paskirties ypatingais statiniais, todėl galime greitai pasiūlyti efektyviausius sprendimus ir likviduoti bet kokias esančias problemas sėkmingam tolesniam statinio eksploatavimui.

APŽIŪRA

Pirminėje remonto stadijoje buvo atlikta vidinė ir išorinė dūmtraukio apžiūra. Išsamios apžiūros tikslams, „Aukstata“ specialistai pritaikė įvairius metodus ir įrangą, atitinkančius Europinius Standartus (EN) (pvz.: šmito plaktukas, ultragarsinis sienelės storio matuoklis, 3D lazerinis skeneris, armatūros detektorius ir kt.). Buvo pastebėti įtrūkimai kamino betone, apsauginio sluoksnio trupėjimas, atvira ir neapsaugota armatūra ir kt. Įvertinus esamus gelžbetoninio kamino defektus buvo nustatyta, jog statinio techninis stovis yra nepatenkinamas. Tad siekiant saugiai eksploatuoti bei sumažinti ardančiųjų klimatinių, mechaninių ir eksploatacinių faktorių poveikių įtaką, dūmtraukiui ir jo konstrukcijoms buvo rekomenduojama atlikti remonto darbus.

Apžiūros ir remonto tikslams, sklandi prieiga prie kamino buvo įmanoma sumontavus specializuotai pritaikomas GEDA platformas. Kamino viduje buvo sumontuota 360 laipsnių darbinė aikštelė su keltuvais įdėklo įrengimui. Ši platforma suteikė reikalingą prieigą toliau išdėstytiems darbams atlikti.

REMONTAS

Tam, kad paruošti dūmtraukį remontui, pirmiausia pašalinome paviršinį suirusio betono sluoksnį kamino išorėje. Gelžbetoninis kamienas buvo nuplautas aukšto slėgio (1000 bar) vandens srove, tokiu būdu pašalinant karbonizuotą betono sluoksnį, esamą apsauginę betono dangą, trupančias daleles, dulkes ir kitus nešvarumus.

Atvira, korozijos pažeista metalinė armatūra turi būti tinkamai apsaugota, tad mūsų specialistai ją nuvalė ir padengė dvejais antikorozinio grunto sluoksniais. Paslėptos armatūros korozijai sustabdyti buvo naudojami specialūs inhibitoriai. Ši medžiaga chemiškai reaguoja su betono danga ir slopina metalo rūdžių susidarymą.

Tuomet buvo pradėti dūmtraukio išorės betono atstatymo darbai. Mūsų specialistai pažeistą betono sluoksnį restauravo specializuotu remontiniu skiediniu ir kruopščiai padengė efektyvia hidroizoliacine danga. Dūmtraukio paviršius taip pat buvo nudažytas dienos ženklais pagal civilinės aviacijos reikalavimus. Visi remontai darbai ir metodai atitinka EN 1504 standartus ir buvo taikomi norint išsaugoti objekto ilgaamžiškumą, struktūrinį stabilumą ir atsparumą žalai.

Kadangi buvo keičiamas dūmtraukio kūrenimo režimas iš anglies į gamtines dujas, buvo būtina įrengti plieninį įdėklą statinio viduje. Įrengus prieigos lopšius, kamino viduje paruošėme reikiamas angas ir konstrukcijas darbų atliekoms surinkti, kuomet buvo atliekamas senosios mūrinės futeruotės griovimas. Dūmtraukio vidaus sienas nuplovėme, sutvarkėme esamus betono defektus ir padengėme sienas specialaus kristalo sluoksniu. Po senų ūlų demontavimo, mūsų komanda paruošė kaminą naujo įdėklo tvirtinimui. Su krano pagalba, įdėklą įkėlėme į dūmtraukį atskirais segmentais, kurie tarpusavyje buvo suveržiami plieno žiedais bei apšiltinami termoizoliaciniu sluoksniu. Papildomai sumontavome sraigtinius laiptus bei kopėčias, jungiančius visas vidines kamino aikšteles.

Panašūs apžiūros bei remonto darbai rekomenduojami atlikti reguliariai ir yra būtini saugiam ypatingo statinio eksploatavimui. Jie stabdo kelią mažų problemų vystymuisi į žymiai didesnius, pavojingus atvejus, kurie įmonei atsieitų kur kas brangiau. Tačiau šiuo atveju, mūsų „Aukstata“ komandos sklandžiai ir laiku įvykdyti darbai užtikrins kamino saugumą, produktyvumą ir ilgaamžiškumą.